top of page
  • Haber Merkezi

Binance CEO’su CZ’den 10 Liderlik Prensibi

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in Kurucu ve CEO’su Changpeng “CZ” liderlik prensiplerini paylaştı. “CZ”nin prensipleri arasında uzun vadeli ilişkiler kurmak, motivasyon, işi sahiplenme ve odaklanma gibi çeşitli konular bulunuyor. “CZ”ye göre, işe en iyileri almak gelecekteki patronunuzla çalışmakla aynı anlama geliyor. Geri bildirim vermenin önemli olduğunu ifade eden “CZ”, Binance’te buna çok dikkat ettiklerini sözlerine ekledi. Aşağıda “CZ”nin Binance’i yönetirken göz önünde bulundurduğu 10 prensibi derledik.

Adil olun

Bu, kişisel ilişkilerden iş arkadaşlarına ve iş anlaşmalarına kadar hayatın birçok yönünü kapsayan geniş bir prensiptir. İnsanlara adil davranmaya inanıyorum. Başkalarını istismar etmeyin, başkalarının da sizi istismar etmesine izin vermeyin. Bu dengeyi kuramazsanız, hayatta çok ilerleyemezsiniz. Söylemek kolay, uygulamak zordur. Herkes kendi görüşü vardır ve bunları kendi çıkarına kullanmaya çalışır. Buna direnmeniz ve mümkün olduğunca objektif olmanız gerekir.


Uzun Vadeli İlişkiler Kurun

Başarı uzun vadede inşa edilir. Sağlıklı uzun vadeli ilişkiler sürdürmek için, uzun vadeli kazan-kazan ilişkileri oluşturmalı ve bütün taraflar buna dâhil olmalıdır. Bir anlaşmanın mantıklı olması için her iki tarafın da yararına olması gerekir. Daima karşı tarafın karşılığında ne alacağını sorun.


Tek taraflı anlaşmalar uzun sürmez ve her zaman birlikte çalışmak için yeni (zayıf) ortaklar aramanız gerekir. Kısa vadeli kazanımlara karşıyım. Genellikle olumsuz uzun vadeli etkileri vardır. Sizi uzun vadeye odaklanmaktan alıkoyduğuna şahit oluyorum. Uzun vadeli, daha büyük kazançlar hedefleyin.


Etik Olun

Asla etik sınırları aşmayın. Bu sürekli karşınıza çıkar ve kendini size hatırlatır. Ayrıca kullanıcılarla ilgili konularda her zaman doğru olanı yapın, işin kolayına kaçmayın.


Odaklanın

Başarı ne kadar çok şey yaptığınız demek değildir. Tam tersine, başarı çok az seçilmiş şeyi ne kadar iyi yaptığınızdan kaynaklanır. Odaklanmak, çok çalışmanızı sağlar. Dikkatinizi dağıtan şeyleri hayatınızdan çıkarın.


Benim çok fazla hobim yok. Her gün 30 dakika spor yapıyorum. Korunması gereken çok fazla eşyam yok. Bunun zaman maliyeti yüksektir.


Sahiplenin (Sorumluluk Alın)

Sorumlu olun ve yaptıklarınızdan gurur duyun.

Sadece size verilen görevleri yapmayın. Sadece duvara tuğla koymayın. Katedrali inşa eden insan olun. “Katedral inşa ettiğinizi” düşünmüyorsanız, farklı bir iş arayın.

Bir şey yapacaksanız, ona sahip çıkın. Sonuçtan sorumlu olun; sonuçların, başarı veya başarısızlıklarının sorumluluğu alın. Bu zihniyeti benimserseniz, iş sonuçlarınız sihirli bir şekilde gelişecek ve başarıya giden yolda daha hızlı ilerleyeceksiniz.


Sürekli Öğrenin

Dünya gelişiyor, sürekli öğrenmelisiniz. Kitap okuyun, farklı şehirlerde yaşayın ve bir dünya görüşüne sahip olun.


Kitap okuduğumda ayrıntılara, arkasındaki nedenlere, örneklere giriyor ve 8 saat sonra bazı yeni kavramlar kalıcı olduğunu görüyorum. Kitapların kişisel gelişim açısından en yüksek yatırım getirisine sahip olduğunu düşünüyorum. Her yıl 300 kadar kitap alıyorum ama hepsini bitiremiyorum. Yılda yaklaşık 80 kitap bitiriyorum.


Ayrıca her gün biraz yazmaya çalışıyorum.Bu, bir blog yazısı veya bir makale olabilir. Yazmak, düşüncelerimi pekiştirmeye ve daha iyi düzenlemeye yardım ediyor.


Geri Bildirim Verin

Bire bir tartışmalarda veya büyük gruplarda doğrudan geri bildirimde bulunurum. Aslında büyük gruplar halinde geri bildirim vermeyi tercih ederim, böylece diğer insanlar da öğrenebilir ve kendimi defalarca tekrar etmem gerekmez.


Birçok kişi bana ilk birkaç kez böyle geri bildirimler aldıklarında şok olduklarını ama zamanla alıştıklarını söyledi.


Binance'de samimi bir geri bildirim kültürü oluşturmak istiyorum. İnsanların yüzde 99'unun başkalarına yeterince geri bildirim vermediğini hissediyorum. Uzaktan çalışırken, fiziksel toplantılarda beden dili geri bildirimi almıyoruz. Doğrudan ve samimi geri bildirim vererek bunu fazlasıyla telafi etmeliyiz.


En İyileri İşe Alın

Her zaman en iyi insanları işe alın. Kazanmak için güçlü bir takımın parçası olmanız gerekir. Kendi patronunuzu işe almak, kariyerinizde ilerlemenin en iyi yollarından biridir ve yüksek bir olgunluk düzeyinde olduğunuzu gösterir. Ayrıca tutku, bir çalışanda aradığım en önemli özelliklerden biridir. Tutkulu olmayan çalışanların gevşeyeceğini ve dibe vuracağını düşünüyorum.


“Hayır”Demeyi Öğrenin

Birisi “önemli” ama belirsiz bir ortaklığı tartışmak istiyorsa, “hayır” diyorum. Birisi beni önemli biriyle tanışmaya davet ediyor ama net bir amacı yoksa “hayır” diyorum. Biri beni bir sanat galerisi sergisine davet ediyor, yine “hayır” diyorum. Biri beni F1'i izlemeye davet ediyor, “hayır” diyorum. Bir futbol maçı, yine “hayır”… Bu etkinliklere arkadaşlarımla gitmeyi tercih ederim.


Bu sayede bir otel odasında tek başıma kalmak bile olsa daha önemli şeyler için zaman kazanıyorum. Böylece daha önemli şeyler üzerinde düşünmeye ve zihnimi odaklamaya başlıyorum.


Kendini Motive Edemeyeni Motive Etmeye Çalışmayın

Misyonunuzu veya değerlerinizi paylaşmayan, sizi lider olarak sevmeyen veya tembel çalışanları motive etmek imkansızıdır. Bırakın, bu insanlar başka yerde çalışsın. Çalışanlar ya motive olur ya da olmazlar. Sadece kendini motive edenlerle çalışın.


Halihazırda uzaktan çalışıyoruz. Kimse onları takip etmediği için tembel insanların gevşemesi kolaydır. Aslında bu kılık değiştirmiş bir nimettir. Çalışanlar bir gün, bir hafta, hatta belki bir ay gevşeyebilirler. Ancak birkaç ay sonra, bunun için gösterecek sonuçlara sahip olmayacaklar ve bunu siz de bileceksiniz. Uzaktan çalışma aslında onları zaman içinde tanımlamanızı kolaylaştırır. Tespit ettiğiniz anda ekibinizdeki motive olmayan çalışanların gitmesine izin verin.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page