top of page
  • Haber Merkezi

Armut 2021 Yılını Yüzde 111 Büyümeyle Kapattı

8 ülkede faaliyet gösteren Türkiye’nin hizmet alanında en büyük on-line platformu Armut, pandemi koşullarının devam ettiği 2021 yılında da üzerinden geçen iş hacmini yüzde 111 büyütmeyi başardı. Global markası HomeRun ile yurt dışındaki iş hacmini 4 katına çıkaran Armut’un, özelikle İngiltere’deki büyümesi dikkat çekiyor.

Türkiye’nin hizmet alanında en büyük online platformu Armut.com, 2021 yılında da büyümeye devam etti. Armut, üzerinden geçen iş hacmini yüzde 111 büyütmeyi başardı. 2021 yılında odağına aldığı yurt dışı operasyonlarını yürüttüğü HomeRun markasıyla da iş hacmini bir önceki seneye kıyasla 4 katına çıkardı. HomeRun hizmet verenlerinin sayısı yüzde 41 artarken verilen farklı hizmetlerin sayısı ise yüzde 39 arttı.


HomeRun’ın Büyüklüğü 4 Katına Çıktı.

Armut Kurucu Ortağı Erol Değim, pandemiye rağmen yurt dışı yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini, Avrupa liderliğini hedefleyen global markaları HomeRun ile İngiltere, Mısır, Romanya, Suudi Arabistan, Polonya, Çekya ve Macaristan’da yer aldıklarını belirtirken, bu ülkelerdeki faaliyetlerini hızlandırdıklarını aktardı: “Özellikle Polonya, Çekya ve Macaristan’a baktığımızda 2021 taleplerimiz bir önceki yılın 5 katına ulaştı. İngiltere'deki talep büyümesi ise yüzde 200 seviyesinde oldu. Türkiye’de ve global ölçekteki büyüme oranımızın aynı başarı ivmesi ile devam etmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki yıllarda da bu büyümeyi devam ettirerek Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde pazar liderliğini hedefliyoruz.”


Değim, Armut ile paralel büyüyen genç bir ekibe sahip olduklarını ve sekiz farklı ülkeden çalışanları bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Yarattığımız çeşitlilik, stratejimizi oluştururken çok geniş bir yelpazeden bakmamızı sağlıyor. Ekibimizi büyütürken tüm rollerde eşit ve kapsatıcı bir bakış açısıyla işe alım yaptığımız için kadın yönetici oranımız da Türkiye standartlarının çok üzerinde seyrediyor. Üst düzey kadın yönetici oranımız yüzde 62 civarında olduğunu belirtmek isterim.”


Ev Hizmetleri Alanında Yine Lider

2021 yılında Armut’ta nakliyat, tadilat ve taşınma gibi yüksek talep alan kategorilerin yanında talep bazında yüzde 28’lik büyüme ile özel ders ve yüzde 30 büyüme ile etkinlik kategorileri öne çıktı. 2021’in en büyük kategorisi olan temizlikte ise yıllık yüzde 26’lık bir büyüme gerçekleşti.


Armut 2021’de de yine çok hızlı

Teknoloji yatırımlarına da devam eden Armut, bu çalışmaları ile saniyeler içinde taleplere dönüş yapabilen sistemi ile öne çıktı. Armut üzerinden yapılan bir “halı yıkama” talebi, oluşturulduktan sadece 5 saniye sonra ilk teklifini aldı. En hızlı teklif seçimi ise 10 saniye ile yine “halı yıkama”, 4 teklif alıp tamamlanan talep ise 24 saniyede “çilingir kilit değiştirme” oldu.


Trendler online hizmetlere yön verdi

Pandemi ile beraber değişen alışkanlıklar Armut’a da yansıdı. Buna göre değişen tüketici alışkanlıkları, tercih edilen hizmetleri de değiştirdi. Evde kalmanın bakım ve güzellik alanına etkisi de arttı. Bu ihtiyaçlara göre yeni açılan “evde makyaj” hizmetleri en ilgi çeken hizmetler arasında yer aldı. Kendi bakımımıza önem verirken aynı özeni birlikte yaşadığımız kedi ve köpek dostlarımız için de gösterdik. Evlerimizi paylaştığımız sevimli dostlarımız için aldığımız hizmetler arasında en çok talep “kedi-köpek kuaförü” hizmeti oldu. 2021’in trend servisleri ise “online psikolog, boş ev temizliği ve klozet tamiri oldu.Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Comments


bottom of page