top of page
  • Haber Merkezi

AMD EPYC İşlemcileri Süper Bilgisayarlara Güç Katıyor

AMD, EPYC işlemcilerinin ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı Argonne laboratuvarlarındaki süper bilgisayarlarda kullanıldığını duyurdu.AMD, ABD Enerji Bakanlığı'na (DOE) bağlı Argonne Ulusal Laboratuvarı'nın (Argonne), yakında çıkacak Aurora adlı süper bilgisayarın araştırmalarında kullanılan Polaris adı verilen süper bilgisayara güç sağlamak için AMD EPYC™ işlemcileri seçtiğini duyurdu.


Hewlett Packard Enterprise (HPE) tarafından geliştirilen Polaris, 2. Nesil EPYC işlemcileri kullanacak ve ardından 3. Nesil AMD EPYC işlemcilere yükseltilecek. Bu bilgisayar bilim insanlarının ve geliştiricilerin bir dizi yapay zeka, mühendislik ve bilimsel projeye imza atmaları için yazılım kodlarını ve uygulamalarını test etmelerine ve optimize etmelerine olanak tanıyacak.


AMD Veri Merkezi ve Gömülü Çözümler Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Forrest Norrod yaptığı açıklamada "AMD EPYC sunucu işlemcileri, modern HPC araştırmaları için önde gelen bir seçim olmaya devam ediyor. Bu işlemciler Exascale ve Exascale bilgi işlemenin karmaşık sorunlarının çözülmesine yardımcı olmak için gereken performans ve yetenekleri sunmaya devam ediyor. Exascale bilgi işlem çağına yaklaştıkça, Argonne Ulusal Laboratuvarı'nı ve düşük karbon teknolojileri, tıbbi araştırmalar, astronomi, güneş enerjisi ve daha fazlasını içeren alanlardaki kritik araştırmalarını desteklemekten son derece gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.


Polaris, Argonne'nin mevcut süper bilgisayarlarından 4 kat daha hızlı, yaklaşık 44 petaflop çift hassasiyetli performans sunmak için AMD EPYC 7532 ve EPYC 7543 işlemcileri ile NVIDIA® A100 Tensor Core GPU'ları kullanacak.


Başlangıçta Polaris isimli bu süper bilgisayar, ABD Enerji Bakanlığı'nın Exascale Computing Project ve ALCF'nin Early Science Program gibi girişimlere katılan araştırma ekipleri tarafından kullanılacak. Enerji Bakanlığı’nın Exascale Computing Project içindeki kullanıcı toplulukları, aynı zamanda birleştirilmiş CPU ve GPU-etkin sistemlerin ölçeklenmesini ve modelleme, simülasyon, yapay zeka ve diğer veri bileşenlerini oluşturan iş akışlarının entegrasyonunu içeren süper bilgisayarı için mühendislik görevlerini optimize etmek için Polaris'i kullanacak.


Geçtiğimiz ay sonunda kurulumu yapılan Polaris süper bilgisayarının 2022'nin başlarından itibaren kullanıma sunulması planlanıyor.Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Comments


bottom of page