top of page
  • Haber Merkezi

AMD EPYC İşlemciler Artık Amazon Web Servislerinde Kullanılıyor

3. Nesil AMD EPYC™ işlemciler artık Amazon EC2 M6a bulut sunucularını desteklemeye başladı. AMD işlemcileri, genel amaçlı iş yüklerinde önceki nesle göre yüzde 35'e kadar daha iyi fiyat performansı sunuyor.


AMD, Amazon Web Servislerinde (AWS), AMD EPYC™ işlemcilerinin kullanıldığını ve Amazon EC2 M6a bulut sunucuları ile bu işbirliğinin genişletildiğini duyurdu. AWS'ye göre M6a bulut sunucuları önceki M5a bulut sunucularına kıyasla yüzde 35'e kadar daha iyi fiyat-performans sunuyor. Bu yeni sunucular x86 tabanlı EC2 bulut sunucularına kıyasla yüzde 10 daha düşük maliyet sunan 3. Nesil AMD EPYC işlemciler tarafından destekleniyor.


AMD Bulut İşinden Sorumlu Kurumsal Başkan Yardımcısı Lynn Comp yaptığı, “3. Nesil AMD EPYC işlemcilerimiz, Amazon EC2 kullanıcılarına önceki nesil Amazon EC2 M5a bulut sunucularına kıyasla mükemmel ölçeklenebilirlik ve etkileyici fiyat-performans sağlıyor. Bu durum, güçlü işbirliğimizin yanı sıra bulut altyapısındaki genel ivmemizi de gösteriyor. AWS ile çalışmamız, son kullanıcılara bulut ortamları ve iş yükleri için yenilik ve performans sağlama sözümüzün bir örneği” dedi.


Amazon EC2, AWS Başkan Yardımcısı David Brown ise “3. Nesil AMD EPYC işlemciler tarafından desteklenen Amazon EC2 M6a bulut sunucuları, müşterilerimize bilgi işlem, bellek, depolama ve ağ kaynakları dengesi sağlamak ve önceki nesil M5a bulut sunucularına göre %35'e kadar daha iyi fiyat performansı sunmak için tasarlandı. AMD ile devam eden işbirliğimiz, AWS'nin müşteri taleplerini karşılamasını sağlıyor ve kullanıcılarımıza genel amaçlı iş yükleri için esneklik, ölçeklenebilirlik ve etkileyici fiyat-performans sağlıyor” diye konuştu.


M6a bulut sunucularının dikkat çeken özellikleri şöyle:

SAP Sertifikalı ve web ve uygulama sunucuları, kurumsal uygulamaları destekleyen arka uç sunucular, mikro hizmetler, çok oyunculu oyun sunucuları, önbelleğe alma filoları gibi iş yüklerinin yanı sıra uygulama geliştirme ortamları için ideal.

● 10 farklı boyuta sahip olan bu sunucular, M5a'dan (32xlarge ve 48xlarge) iki örnek boyutu daha fazla. 48xlarge boyutu, en büyük M5a bulut sunucusunun iki katı olan 192 vCPU'ya ve 768 GiB belleğe sahip.

● M5a bulut sunucularının iki katından fazla olan Amazon Elastic Block Store'da 50 Gb/sn'ye kadar olan ağ bant genişliği, 40 Gb/sn'ye kadar kullanılabilir.

● Ana bilgisayar donanımının neredeyse tüm işlem ve bellek kaynaklarını bulut sunucularına ileten, ayrılmış donanım ve hafif hiper yöneticinin bir kombinasyonu olan AWS Nitro Sistemi üzerine kurulu.


3. Nesil AMD EPYC işlemciler tarafından desteklenen en yeni AWS M6a bulut sunucuları bugün AWS ABD Doğu (Kuzey Virginia), ABD Batı (Oregon), Avrupa (İrlanda) ve Asya Pasifik (Mumbai) Bölgelerinde yer alıyor.Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Comments


bottom of page