top of page
  • Haber Merkezi

Akıllı Sistemlerin Güvenlik Çözümleri İçindeki Payı 2022’de Artacak

2022 stratejisini belirleyen Dahua gelecekte akıllı çözümlerin trafik ve şehircilik sorunlarından bankacılık ve perakendeye kadar her alandaki payının artacağını öngörüyor


Dünyanın önde gelen video merkezli IoT çözümleri sağlayıcılarından Dahua Technology, 10 Eylül tarihinde Antalya’da düzenlediği bir etkinlikle Türkiye’den ve Avrupa’dan gelen seçili sistem entegratörlerine 2022 yılında kullanılacak yeni teknoloji ve çözümleri tanıttı.Yapay Zeka Hayatın Her Alanında

2021 yılının en başarılı sistem entegratörlerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlik, Dahua ürün ve çözüm uzmanlarının sunumlarıyla devam etti. Konuşmacıların pek çok farklı konudaki tecrübe ve vizyonlarını paylaştıkları sunumların ortak noktası, akıllı sistemlerin güvenlik çözümleri içerisindeki payının artacağı öngörüsü oldu.


Dahua Türkiye Ülke Müdürü Eric Chen yaptığı açılış konuşmasında akıllı sistemlerle ilgili düşüncelerini şu sözlerle ifade etti, “Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte AI tabanlı sistemleri gittikçe daha sık şekilde hayatın her alanında görüyoruz. Dahua Technology olarak daima inovatif çözüm ve ürünler geliştirerek en yeni teknolojileri kullanıcılarımıza sunmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda şehircilikten perakendeye, bankacılıktan trafik yönetimine insanların hayatını kolaylaştırmak, onlara güvenli bir çalışma ve yaşama ortamı sunmak amacıyla yapay zekanın gücünden faydalanıyoruz. Gelecekte de ürün ve çözümlerimizde yapay zekanın dönüştürücü gücünden daha fazla yararlanmayı planlıyoruz.


Daha Güvenli ve Yaşanabilir Şehirler

Günün ilk oturumunda akıllı trafik çözümlerinin şehiriçi ulaşımı nasıl daha güvenli hale getirebileceği konusunu ele alındı. Dahua’nın kırmızı ışık, otobüs şeridi, park yasağı ve hız sınırı ihlalini tespit edebilen trafik izleme sistemleri, trafik durumunu canlı olarak takip edip kontrol merkezine iletebiliyor. Plaka tanıma ve kısmi plaka bilgisiyle arama yapma gibi özellikleri de olan sistem hem kural ihlali sebebiyle oluşabilecek kazaların önüne geçilmesi hem de trafiğin etkin biçimde yönetilmesi konusunda yetkililere geniş imkanlar tanıyor.

Şehir hayatının ve trafik sisteminin vazgeçilmez bir parçası olan otopark alanlarının iyi yönetimi şehirdeki ulaşım ve yaşam kalitesini yükselten bir faktör. Dahua'nın bu alandaki akıllı çözümleri park alanı yönetimine kapsamlı bir yaklaşım sunuyor. Plaka tanıma sistemiyle araçların plakaları %95'in üzerinde bir doğrulukla tespit edip park yasağı gibi herhangi bir kural ihlali durumunda yetkilileri uyarabiliyor. Plaka bilgilerini girerek video içinde arama yapmaya imkan tanıyan sistem, ihtiyaç anında gerekli bilgiye hızlıca ve kolaylıkla ulaşılmasını sağlıyor.


Ayrıca yine yapay zeka destekli araç tanıma sistemi sayesinde bir araç otopark alanına yaklaştığında bariyerin otomatik olarak açılması gibi önceden belirlenmiş işlemler gerçekleştirilebiliyor. Bu da özellikle kamuya açık geniş otopark alanlarının insan müdahalesi olmadan hızlı ve etkin biçimde yönetilmesine olanak veriyor.


İstenilen alanları 7 gün 24 saat izleyen sistemler insan davranışlarını analiz ederek şüpheli bir durumu veya kaza ve yangın gibi olası tehlikeleri yetkililere bildirebiliyor. Üstelik esnek bir API'a sahip olan sistemler üçüncü taraf ürünleriyle uyum içinde bir arada çalışarak kullanıcılara son derece geniş olanaklar ve özellikler sunabiliyor.


Perakendede Yeni Çözümler ve Fırsatlar

Perakende sektörünün konuşulduğu bir diğer oturumda ise Dahua’nın mağaza ve dükkanların karşılaştığı güvenlik ve işletme sorunlarının üstesinden gelmek için sunduğu akıllı çözümler ele alındı. Yöneticilere otoparktan mağaza girişine, raflardan depo alanlarına kadar mağazaların her alanını izleme ve analiz etme becerisi veren Dahua perakende çözümleri, perakende mağazalara riskleri minimize ederken karlılıklarını artırma fırsatı sunuyor.


Mağazayı ziyaret eden kişi sayısını görüntüleyebilen, raf alanlarındaki müşteri trafiğini inceleyip kaç kişinin hangi alanlarda ne kadar vakit geçirdiğini analiz edebilen sistem bu verileri bir ısı haritası halinde sunabiliyor. Bu da yöneticilere mağaza içindeki trafiği yönetme ve müşterilerin davranışlarına göre ürünleri daha iyi konumlandırarak satışları artırma olanağı veriyor.


Topladığı verileri POS entegrasyonu ile birleştiren sistem satış oranlarındaki değişim gibi kriterleri izleyerek topladığı tüm verileri görsel biçimde ilgili kişilere sunabiliyor. Bu da uzun ve yorucu veri toplama sürecini kolaylaştırdığı gibi verileri bir bakışta rahatça anlaşılabilecek biçimde derlemeyi sağlıyor ve uygun operasyonel stratejileri geliştirmeye yardım ediyor.

Dahua’nın perakende çözümleri yalnızca operasyonel faydalar sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda hem müşterileri hem de çalışanları hırsızlık, vandalizm gibi tehlikelere karşı koruyor. Haftanın 7 günü 24 saat izleme yapabilen kameralar istenmeyen kayıpların önüne geçiyor.


Geleceğin Bankacılık Sistemleri

Akıllı çözümlerin güvenlik ve müşteri memnuniyeti bakımından büyük fayda sağlayacağı alanlardan biri de bankacılık sektörü. Bankanın içini ve dışını görüntüleyen 4K çözünürlükteki kameralardan gelen görüntüyü sahip olduğu gelişmiş yapay zeka ile anlık olarak analiz eden sistem, şüpheli bir davranış tespit etmesi durumunda ilgilileri uyarabiliyor.

Veznede hem yüksek çözünürlüklü görüntü hem de işlem bilgisini kaydederek iki bilgiyi aynı anda gösterebilen sistem böylelikle olası anlaşmazlıkların önüne geçiyor.

Bankaya hangi saat aralığında kaç kişinin girdiğini tespit edebilen akıllı sistemler, hangi müşterinin hangi işlemler için içeride ne kadar vakit geçirdiğini analiz ederek yöneticilere geliştirme yapılabilecek alanları bulmada yardımcı olabiliyor.


Hareket Halinde Eksiksiz Güvenlik

Dahua’nın etkinlikte sergilediği yeni çözümler yalnızca konutlar ve işletmeler gibi sabit mekanları değil, yolcu otobüsleri, nakliye kamyonları, dağıtım filoları gibi hareket halindeki araçlarda da kapsamlı güvenlik sağlıyor.


Araç içine ve dışına yerleştirilen kameralar yapay zekadan aldıkları destekle yolcuları, sürücüleri, araçtaki eşyaları ve trafikteki diğer insanları tehlikeden uzak tutmaya yardım ediyor. Toplu taşıma araçlarına binen ve inen yolcuları sayabilen sistem yolcu yoğunluğunu tespit edip bu bilgiyi canlı konum bilgisiyle eşleştirerek araç sayısı veya sefer sıklığı gibi konularda planlama yapmayı kolaylaştırıyor.


Halihazırda Bursa ve İzmir’de kullanılmakta olan Dahua’nın akıllı çözümleri büyük araç filolarının yönetimi konusunda da pek çok avantaj sağlıyor. Şoför mahalline yerleştirilen kameralar şoförün davranışlarını izleyerek esneme ve uyuklama gibi yorgunluk belirtilerini tespit ederek sesli uyarı verebiliyor. Sistem ayrıca telefonla konuşma, sigara içme, hız ve şerit ihlali gibi kural hatalarını da belirleyip rapor edebiliyor, arzu edilmesi halinde sürücüyle çift yönlü sesli iletişim kurularak uzaktan müdahale imkanı veriyor.


Araçların dışına yerleştirilen kameralar etraftaki diğer araç ve insanları algılayarak sürücünün görüş alanı dışında kalan kör noktalar hakkında sürücüyü uyarabiliyor. Takip edilecek ve alarm verilecek alanlar araçların yüksekliğine ve uzunluğuna göre ayarlanabiliyor.


Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum
bottom of page