top of page
  • Haber Merkezi

Ağ Ürünlerinde Wi-Fi 5 Giriş Seviyesi Olmalı

Ağ ürünlerinde eski teknolojiye yatırım yapılmaması gerektiği konusunda tüketicileri uyaran TP-Link yetkilileri, giriş seviyesinin artık WiFi 5 (802.11ac) olması gerektiğini söylüyorlar.

Dünya kablosuz ağ pazarının lideri TP-Link, tüketicileri ağ ürünü yatırımı yaparken yeni teknolojileri tercih etmeleri konusunda uyarıyor. Artık Wi-Fi 5 (AC) teknolojisinin giriş seviyesi olması gerektiğini belirten TP-Link Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer, N (Wi-Fi 4) teknolojili ürünlere yatırım yapılmaması gerektiğini vurguluyor.Yeni teknolojili ağ ürünlerine yatırım yapmanın, öncelikle günümüz kullanıcı ihtiyaçları için gerekli olduğunu söyleyen Dinçer, “Bugün evlerde Wi-Fi’a bağlı cihaz sayısı çok arttı ve evin her yerinde güçlü, kesintisiz bağlantı gerekiyor. Bunu da ancak yeni teknolojili ağ ürünleriyle sağlayabiliriz” diyor. Wi-Fi 5 teknolojisinden itibaren çift kanal desteğinin geldiğini söyleyen Dinçer, daha eski teknolojilerde bu desteğin olmadığını vurguluyor. Tek kanal desteği olan bir ağın ortalama bir evin gereksinimleri için artık yetersiz olacağını bildiren Dinçer, “Ev ağını hem eğlence hem iş amaçlı kullanır durumdayız. Bu nedenle ağ performansının tüm ihtiyaçları karşılayabilmesi için çift kanal desteği önemli. Basit e-posta, web’te sörf gibi uygulamalar için 2.4 GHz kanalını kullanılırken, on-line oyun ya da videokonferans, HD film gibi yüksek bant genişliği gerektiren uygulamalar için 5GHz kanalı gerekli. Böylece aynı anda birden çok uygulama sorunsuz olarak yapılabilir” diyor.

Yatırım ömrünün uzunluğu için de yeni teknoloji

Türkiye’de ağ ürünlerinin kullanım süresinin Avrupa’ya oranla çok daha uzun olduğunu belirten Dinçer, “Türk halkı aldığı bir ağ ürününü daha uzun süre kullanmak istiyor. Bu nedenle de yeni teknolojiye yatırım önemli” diyor. Bugün WiFi 5 altı bir ağ teknolojisine yatırım yapan kullanıcıların hem performans konusunda memnun olmayacağını hem de yatırım ömrünün kısa olacağını söyleyen Dinçer, “Bu da kullanıcının mutsuz olacağı anlamına geliyor. TP-Link olarak bizim birincil amacımız, kullanıcı memnuniyeti. Mutlu kullanıcı için de önce doğru ürünün ve teknolojinin seçilmesi gerekiyor” diyor.

Bir yılı aşkın bir süredir en yeni ağ standardı olan Wi-Fi 6 teknolojili ürünlerin satışını yaptıklarını belirten Dinçer, ağa bağlı cihaz sayısının çok fazla olduğu ve daha yüksek bağlantı hızı ve daha geniş kapsama alanı gereken evler için Wi-Fi 6 teknolojisinin uygun olduğunu söylüyor.

TP-Link’in yeni teknolojileri Türk kullanıcısına sunmayı ilke edindiğini vurgulayan Dinçer, şu anda belli bazı ürünler dışında N (Wi-Fi 4) teknolojili ürün satışa sunmadıklarını, Wi-Fi 5 teknolojisini giriş seviyesi haline getirdiklerini açıklıyor.


Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Comentários


bottom of page