top of page
  • Haber Merkezi

Açık Bankacılık Hizmeti İle Farklı Bankalardaki Hesaplar Tek Ekranda

Birden fazla banka ile çalışan işletmeler, Paynet Açık Bankacılık hizmeti ile tüm bankalardaki hesap hareketlerini tek bir platform üzerinden yönetiyor, nakit akışını anlık olarak izliyor, tahsilatı tek tuşla takip edebiliyor.

Açık bankacılık tüm dünyada finans sistemine yepyeni bir fırsat penceresi açıp hızla büyürken, Türkiye de bu alanda öne çıkan yeni çözümlere ev sahipliği yapıyor. B2B ve B2B2C ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü fintek şirketi Paynet de Paynet Açık Bankacılık platformu ile açık bankacılığın en kapsamlı çözümlerinden birini kullanıyor. Tüm bankaların tek ekrandan yönetilmesini sağlayan Paynet Açık Bankacılık ile farklı bankalarda bulunan hesap hareketleri tek bir platform üzerinden takip edilip raporlanabiliyor. Böylelikle birden çok banka ile çalışan işletmeler, sisteme entegre tüm bankalardaki hesaplarına tek tek giriş yapmaya gerek kalmadan tüm hesaplarını tek bir ekranda görüntüleyip nakit akışını anlık olarak izleyebiliyor, ödeme ve tahsilat takibini de tek tuşla yapabiliyor.


Hata payını en aza indiriyor

Dünyada şirketler ortalama 2-3 bankayla iş yaparken Türkiye’de bu sayı en az 5-6 olarak ifade ediliyor. Şirketlerin ölçeğine ve sektörüne göre değişmekle birlikte bazı durumlarda çalışılan banka sayısı 10’u da geçebiliyor. İşletmeler açısından çok sayıda farklı hesabı yönetirken, bu hesapların takibini yapmak, hatasız bir şekilde işlemleri gerçekleştirmek ise en kritik konulardan biri. Paynet’in sunduğu hizmet de özellikle bu noktada işletmeler için değer yaratıyor. Platformu kullanan şirketler bu çözümle tek ekran üzerinden tüm banka bakiyelerini ve hesap hareketlerini görüntülemenin yanında hesap hareketlerini eşleştirebiliyor. Belirli bir frekansta raporlamalar otomatik yenileniyor ve ek efor sarf etmeden verilerin sürekli güncellenmesi sağlanabiliyor. Ticari hesap hareketlerinin yanında POS hareketleri de yine aynı ekran üzerinden görüntülenebiliyor. Birden fazla bankadaki hesaplara ayrı ayrı giriş yapma ihtiyacı duymayan işletmeler, zamandan tasarruf ederken, bilgiler düzenli aralıklarla güncellendiği için hiçbir hareketi gözden kaçırmadan insan kaynaklı hata payını da en aza indirebiliyorlar.


“Verinin demokratikleştirilmesi anlamında önemli”

Finansmanı tek bir finans kurumu aracılığıyla yönetme günlerinin geride kaldığını belirten Paynet Ürün ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcı Hakan Kocatürk, çok sayıda finans kurumuyla çalışan işletmeler için bu durumu yönetmenin de önem kazandığını söylüyor. Özellikle Açık Bankacılığın sektör açısından hem verinin demokratikleştirilmesi hem daha kapsamlı uygulama ve hizmetlere kapı açması anlamında önemli olduğunu dile getiren Kocatürk, sundukları Açık Bankacılık hizmetiyle işletmelerin yeni dönem ihtiyaçlarına çözüm olduklarını ifade ediyor. Kocatürk, bu uygulama kapsamında neler yaptıklarını da şöyle açıklıyor: “İşletmelerin tüm nakit akışını yönetebildiği en önemli ve tek finansal aracı görevini üstlenen Paynet olarak, açık bankacılık çözümleriyle de işletmelerin yanında oluyoruz. Paynet Açık Bankacılık, işletmelerin tüm hesap hareketlerine tek noktadan erişim sağlıyor. Paynet’in katma değerli servisleri ile aynı ekrandan banka hesaplarına pratik şekilde ulaşmak, işletmelerin güncel ve güvenli veriye ulaşmasını kolaylaştırıyor. API ve servislerle ERP’lere veri aktarımı yapılabiliyor. Ticari hesap hareketleri ve POS hareketlerinin görüntülenmesini sağlıyoruz. Tüm bunlara ek olarak 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkındaki Kanun kapsamında lisans genişletme başvurusunda bulunarak Paynet Açık Bankacılık’a ödeme tetikleme hizmeti eklemeyi ve böylelikle anında para transferini mümkün hale getirmeyi planlıyoruz.”Kaynaklar:

1. Basın Bülteni


0 yorum

Comments


bottom of page