top of page
  • Haber Merkezi

ABD Enflasyonu-Biden’ın Kripto Kararnamesi ve Bitcoin’e Etkisi

Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü değerlendirmesinde:

Piyasalarda denge lafını sarfetmek şu sıralar oldukça zor çünkü ye dipleri ya da zirveleri yaşıyoruz. Petrol fiyatları %10’un üzerinde düşüş kaydederken bu sabah Asya piyasalarında %3-4 arası kazançların olduğu görülüyor. Kripto paralarda da dün 45.000$ seviyesine giden Bitcoin 43.000$ seviyesinden dönüş gerçekleştirerek anlık olarak 38.800$ seviyesine geriledi. Bu düşüşle birlikte ilk olarak 50 milyon dolarlık long(alış) pozisyonu likidite oldu.


ABD’de merakla beklenen başkanlık emri kararnamesi geçti. Biden bu raporu 10 bölüme ayırarak içerisine hedeflerin politikaların ve CBDC gibi konuları eklemiş ve Ripple CEO’sunun da tabirine göre ‘ilham verici’ açıklama yaptı. Bu bölümlerde tehditkar olabilecek bir dile rastlamadık. Bugün ABD’de TÜFE günü; manşet ve çekirdek enflasyonda sert yükseliş bekleniyor ama dikkat, bu enflasyonun içinde Ukrayna savaş krizi, gıda, petrol ve emtia fiyatlarındaki artış olmayacak. Buna rağmen manşet veride beklentilerin çok ötesinde sapma görürsek piyasa mart ayı ve sonrası için 50bp artış beklentisini fiyatlamaya geçebilir ve bu Bitcoin başta olmak üzere genel kripto para piyasasını olumsuz etkileyebilir.


Bitcoin mevcut olarak 38.600-43.000$ aralığında sıkışmış bulunmakta. Beklentilerimize göre 46.000$ seviyesi kırılmadığı sürece 30.000$ bandına yakın olacağız. Bitcoin cüzdanlarında alımlar olsa da halen daha para çıkışı devam ediyor. Bu durum bir türlü 40.000$ seviyesinin üzerine kalıcı olarak çıkamamamıza sebep oluyor.Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page