top of page
  • Haber Merkezi

Instagram' dan Gençleri Korumaya Yönelik Önlemler

Her yıl okul çağındaki ortalama 200 gencin intihar ettiği İngiltere' de sosyal medya platformları yapay zeka teknolojileri yardımı ile önlem almaya başlıyorlar.

Instagram İngiltere ve Avrupa’ daki uygulamasında kendine zarar verme ve intihar içeriklerini ayırt edebilen yeni bir teknolojiyi devreye aldı. Aslında Avrupa hariç dünyanın geri kalanında kullanımda olan bu özellik ile yüklenen zararlı içerikler yapay zeka yazılımı sayesinde tespit edilebiliyordu. Avrupa 'daki kişisel verilerin korunması kanunu bunun uygulanmasına olanak tanımıyordu.


İngiltere’ de 2017 yılında intihar eden 14 yaşındaki Molly Russel’ ın Instagram hesabında bol miktarda depresif ve intihara meyilli paylaşımlar olduğu görülmüştü. Örnek bir öğrenci ve sağlıklı bir aile yapısı olduğu belirtilen Molly’ nin intiharında sosyal medyada gördüğü depresif paylaşımların etkili olabileceği belirtiliyor. (1)


Instagram Başkanı Adam Mosseri tarafından yapılan açıklamada “kendine zarar verme ya da intihara yönelik içerikleri proaktif bir şekilde bulup kaldırabiliyoruz. Bunu mevzuat izin vermediği için Avrupa ve İngiltere de yapamıyorduk. Ancak artık burada da yapmaya başlayacağız. %90 lar seviyesinde olan başarı oranımızı %100 e yaklaştırmak için çalışıyoruz.” dedi. (2)

Kaynaklar:

0 yorum

Comments


bottom of page